İstanbul
KAPALI
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA DÜNYA Kiğılı, Türkiye’nin Mogul Kayakçısı Deniz Paçacı’ya Sponsor Oldu!

Kiğılı, Türkiye’nin Mogul Kayakçısı Deniz Paçacı’ya Sponsor Oldu!

Türkiye'nin öncü erkek giyim markalarından Kiğılı, Mogul Kayağı alanında Türkiye'yi temsil eden tek sporcu olan Deniz Paçacı'ya sponsor oldu. Mogul Kayağı, olimpik bir spor dalı olup,
yazar
Ahmet Koç
Haber Sitesi Yayın Yönetmeni
716
GÖSTERİM
Kiğılı, Türkiye’nin Mogul Kayakçısı Deniz Paçacı’ya Sponsor Oldu!

Kiğılı, Türkiye’nin Mogul Kayakçısı Deniz Paçacı’ya Sponsor Oldu!

Türkiye'nin öncü erkek giyim markalarından Kiğılı, Mogul Kayağı alanında Türkiye'yi temsil eden tek sporcu olan Deniz Paçacı'ya sponsor oldu. Mogul Kayağı, olimpik bir spor dalı olup, Deniz Paçacı'nın önümüzdeki sezon Dünya Şampiyonalarında yarışabilmesi ve 2026 Kış Olimpiyatları için vize alabilmesi amacıyla destekleniyor.

Deniz Paçacı, Kiğılı'nın sağladığı destekle beraber gelecek sezon uluslararası arenada puanlar toplamaya devam edecek ve Türkiye'yi 2026 Kış Olimpiyatları'nda temsil etme hedefine odaklanacak.

Kiğılı, bu sponsorlukla birlikte kış sporlarının Türkiye'de daha geniş kitlelere ulaşmasını ve özellikle gençler arasında bu spor dalına olan ilginin artmasını hedefliyor.

Toplumsal sorumluluklarının bilinciyle bugüne kadar sosyal etki yaratmaya yönelik pek çok projeye imza atan Kiğılı, bu kapsamda sporun ve sporcunun da yanında durmaya devam ediyor. Bugüne kadar pek çok başarılı takım ve kulübe destek vererek başarılarında pay sahibi olan Kiğılı, bu kez, olimpik bir kayak branşı olan Mogul Kayağında Türkiye’nin tek sporcusu olan Deniz Paçacı’yı hedefleri yolunda destekleme kararı aldı. Kiğılı, Deniz Paçacı’nın 2026 Kış Olimpiyatları için hazırlık çalışmalarına maddi ve manevi katkı sağlayacak.

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem, kış sporlarının Türkiye’de daha görünür olmasını ve özellikle gençlerin bu spora çok daha fazla ilgi göstermesini istediklerini belirterek, “Çok hareketli ve seyirci sayısı çok yüksek olan Mogul Kayağının bunun için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla çok küçük yaşlardan beri bu spora gönül veren ve çok önemli başarılara imza atan genç sporcumuz Deniz Paçacı’yı destekleyerek hem Olimpiyatlar yolunda onun yanında olmayı hem de ülkemizde bu farkındalığın oluşmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Hedefi, Olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil etmek…

Henüz 4 yaşındayken Sarıkamış’ta kayak sporuna başlayan Deniz Paçacı, ilerleyen yıllarda Fransa’da kayak için tüm kademeleri tamamladı. 2014 yılında Fransa’nın önemli kayak merkezlerinden Megeve’de yaşamaya başladı. İlkokula giderken elde ettiği Bölge Birincilikleri, Kayak Merkezinin Kayak Kulübüne girmesini sağladı. Böylece Efsane Fransız Kayakçısı Emile Allais’nin adını taşıyan ortaokulda Özel Kayak Sınıfına dahil oldu. Megeve Kayak Kulübündeki çalışmalarda, 9 yaşındaki çocuklar arasında kayakla ilk salto yapabilen çocuk olma başarısını gösteren Deniz, böylece kardeşi Derin ile Mogul Kayağı takımında çalışmaya başladı.

Bu branşta önemli başarıları bulunan 18 yaşındaki sporcu, halen Fransa’daki kayak sporcularının tercihi olan Grenoble Alp Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi birinci sınıfta Elit Sporcu Kategorisinde eğitimine devam ediyor.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin 2026 aday sporcu kadrosunda yer alan Deniz Paçacı, bu sezon yeterli puan toplayarak kendi branşında Dünya Şampiyonalarında Türkiye’yi ilk kez temsil etmek için çalışıyor.

Önümüzdeki sezon Dünya Şampiyonalarında yarışırsa Türkiye için Olimpiyat Kotası alacağına inanan Deniz Paçacı, “Bugüne kadar yarıştığım pek çok sporcunun kendi ülkelerinden sponsorları vardı. Her zaman ‘Neden bir Türk şirketi kayak sporunu desteklemiyor?’ diye düşünürdüm. 85 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin köklü şirketlerinden Kiğılı ile yolumuz kesişti ve beni destekleme kararı aldılar. Kiğılı’nın desteğiyle eski bir dünya şampiyonu olan Greg Dufosse ile çalışmaya başladım. Tüm gücümle bu fırsatı kullanacağım ve kendi limitlerimi zorlayarak Olimpiyat vizesini almaya çalışacağım” diye konuştu.

Mogul Kayağı nedir?

Mogul Kayağı, dik ve engebelerden oluşan bir pistte, kurallarla belirlenmiş teknik dönüşler ve havada manevralardan oluşan serbest stil kayak yarışmasıdır. Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) serbest stil ana yarışma kategorisinin alt branşıdır.

Mogul stilinde, mogul adı verilen küçük çıkıntılarla dolu yüksek bir tepeden aşağıya doğru kayarken iki rampanın da üzerinden atlamak gereklidir.

Mogul Kayağı, tekli formatında Olimpiyatlarda ilk kez 1988 yılında bir gösteri sporu olarak boy gösterdi. Sadece dört yıl sonra Albertville'de tekli Mogul Kayağı etkinliği, Olimpiyat programına dahil edildi. İkili Mogul Kayağı ise ilk kez 1986'da Fransa'nın Tignes kentinde düzenlenen ilk FIS Serbest Stil Kayak Dünya Şampiyonası'nda uluslararası sahnede prömiyerini yaptı ve 1999'dan beri sürekli olarak Dünya Şampiyonaları programının bir parçası oldu.

Son 10 yılda 30 ülkeden FIS lisanslı sporcular, 14 farklı ülkede düzenlenen FIS yarışmalarında mücadele ediyor. Tüm dünyada 125'in üzerinde kulüp tabanlı Mogul Kayağı faaliyeti olduğu biliniyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Cengiz Görgen Kimdir?

Cengiz Görgen Kimdir?