SON DAKİKA RUSYA - UKRAYNA HABERLERİ: Peş peşe patlamalar! 75 füzeden 41'i düşürüldü
300 X 250 Reklam Alanı

8 Ekim Cumartesi sabahı saat 06.07'de Kırım ve Rusya'yı birbirine bağlayan devasa köprüdeki patlama, bir dönüm noktası oldu. Vladimir Putin'in 2014'te el koyduğu yarımadadaki en prestijli projesi, patlayıcı yüklü bir kamyon tarafından havaya uçuruldu.

 
 

Ukraynalılar Kerç Köprüsü'ndeki patlamayı doğrudan üstlenmedi ancak 'nefret köprüsü'nün vurulması ülkede kelimenin tam anlamıyla bayram havası estirdi. Büyük bir şok yaşayan Rusya'da ise Putin saldırıdan Ukrayna gizli servisini sorumlu tuttu.

Kıpkırmızı bir yüzle ekrana çıkan Putin, patlamayı bir 'terör eylemi' olarak niteledi. Rus lider, bugün ise Güvenlik Konseyi'ni topluyor. Rus medyası tarafından 'yüzyılın inşaatı' olarak övülen köprüden geçen kamyonun rotası bir hayli ilginç. Rus gizli servisi, kamyonun Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Kuzey Odesa ve Rusya'nın güneyindeki Krasnodar'dan geçtiğini açıkladı.

'DOĞRUDAN İMHA' İSTEDİ

24 Şubat'ta başlayan işgal girişiminden bu yana Moskova'da en şahin çıkışları yapan isim olan Dmitry Medvedev, Rusya'nın Kırım'daki saldırıya yanıt vermesi gerektiğini söyledi. Halihazırda resmi unvanı Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olan Rusya'nın eski lideri Medvedev, 'teröristlerin doğrudan imha edilmesi'ni istedi, "Dünyada bu şekilde kabul edilmektedir, Rusya vatandaşlarının da beklediği budur" dedi.

 
 
Moskva'dan Kerç Köprüsü'ne Karadeniz'e gömülen Rus hayalleri

'BURADA TEK BİR TERÖRİST DEVLET VAR'

Moskova'dan gelen açıklamalara Kiev'den sert yanıt geldi, Vladimir Zelenskiy'nin danışmanı Mykhailo Podolyak, Rusların Ukrayna'nın güneyindeki Zaporijya'da düzenlediği füze saldırılarına atıfta bulunup "Burada tek bir terörist devlet var ve tüm dünya onun kim olduğunu biliyor" deyip ekledi: "Putin, Ukrayna’yı terörizmle mi suçluyor? Bu kadarı Rusya için bile fazlasıyla gülünç."

70 yaşına giren Putin'in hayatına yön veren 7 kilit olay

'SIĞINAKLARDAN AYRILMAYIN'

Birkaç gündür Rus füzelerenin hedefi olan Zaporijya'da gece boyunca da patlama sesleri kesilmedi. Yalnızca Pazar günü Rus füzeleri 14 kişi kişinin ölümüne yol açtı, hayatını kaybedenlerin tümü sivil. Kurtarma ekipleri çok katlı bir binanın enkazını tarıyor, Ukraynalı yetkililer can kaybının artmasını bekliyor.

Zaporijya'daki yerel yetkililer, şehirde yaşayanlardan sığınaklardan ayrılmamalarını talep ediyor. Zaporijya, Rusya'nın düzmece referandumlarla 'resmen' 'ilhak' ettiği dört bölgeden biri.

Rusya - Ukrayna haberleri: İntikam saldırısı Kievde peş peşe patlamalar
 

KİEV'DE GÖKYÜZÜ SİMSİYAH

Nitekim, bu sabah Ukrayna'nın başkenti Kiev'de şiddetli üç patlama duyuldu. Görgü tanıkları, şehir merkezindeki binalardan gökyüzüne siyah dumanların yükseldiğini aktarıyor.

 
 

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, şehrin birçok noktasında patlama gerçekleştiğini söyledi. Patlamaların Shevchenkivskyi semtinde olduğu bilgisini veren Kliçko, cadde ve sokakların trafiğe kapatıldığını aktardı. 

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile görüştü

Kliçko, Telegram hesabından "Başkent Rus teröristlerin saldırısı altında" mesajını paylaştı.

Kiev'deki Agence France-Presse (AFP) muhabiri, 08.15 sularında üç ayrı patlama duyduğunu ve patlamalar öncesinde hava savunma sirenlerinin çaldığını bildiriyor. Bir AFP muhabiri ise, olay yerine giden çok sayıda ambulans gördüğünü aktardı.

 

RUSYA ÇOCUK PARKINI VURDU

Füzelerden birinin düştüğü yer, Zelenskiy'nin ofisiyle aynı sokakta bulunan güvenlik servislerinin yakınları. Bir başka füze ise, Kiev'deki bir çocuk parkına isabet etti.

İlerleyen dakikalarda başka patlamalar da gerçekleşti. İlk gelen bilgilere göre, Kiev'de en az sekiz kişi hayatını kaybetti.

Rusya - Ukrayna haberleri: İntikam saldırısı Kievde peş peşe patlamalar
 

Yerel medyada, Zaporijya'nın hemen kuzeyindeki Dnipro'da da patlamaların olduğunu gösteren video kayıtları yayımlanıyor. Görgü tanıkları, Ukrayna'nın batısındaki Lviv ve Ternopil'de de patlamalar olduğunu söylüyor.

 
 

Polonya sınırına yakın konumdaki Lviv'de halktan sığınaklara gitmeleri talep ediliyor. Lviv Belediye Başkanlığı, füze saldırısının ardından kentte elektriklerin kesildiğini duyurdu.

75 FÜZE ATEŞLENDİ, 41'İ DÜŞÜRÜLDÜ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya'nın ateşlediği 75 füzeden 41'nin hava savunma sistemleriyle düşürüldüğünü açıkladı. Söz konusu açıklamaya göre, 34 füze ise Ukrayna'nın çeşitli bölgelerine isabet etti.

Karadeniz kıyısındaki liman kenti Odesa'da çekilen bir video görüntüsünde, gökyüzünde ilerleyen iki Rus cruz füzesi görüldü. 

Rusya - Ukrayna haberleri: İntikam saldırısı Kievde peş peşe patlamalar
 

'İRAN KAMİKAZE DRONE'LARI KULLANILDI'

Ukrayna lideri Zelenskiy, Kiev'deki patlamanın ardından Rusya'ya ateş püskürdü, "Bizi yok etmeye ve yeryüzünden silmeye çalışıyorlar" dedi, birçok şehirde can kayıpları ve yaralılar olduğunu söyledi. Zelenskiy, Ukraynalılardan sığınaklardan ayrılmamalarını da istedi.

Rusların füze saldırısında ana hedef olarak Ukrayna boyunca enerji altyapısını hedef aldığını vurgulayan Zelenskiy, ikinci hedef olarak ise insanların belirlendiğini aktardı.

 
 

"Zor bir sabah geçiriyoruz, teröristlerle mücadele ediyoruz" diyen Ukrayna lideri, Rus saldırılarında İran üretimi kamikaze drone'ların kullanıldığını da ekledi.

Zelenskiy, Rus saldırılarının zamanlamasına da dikkat çekti, en fazla insani kayıp için sabah işe gitme saatinin seçildiğini vurguladı.

Ukrayna Başbakanlığı, sekiz şehirde 11 önemli altyapı tesisinin ve Kiev şehrinin Rus saldırılarında hasar gördüğünü açıkladı. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, "Putin füzelerle konuşan bir terörist" açıklamasını yaptı. Savunma Bakanlığı ise, Pazartesi günü doğudan batıya ülkenin her yerini vuran Rus füzelerine karşı intikam alınacağı sözünü verdi.

Zelenskiy'nin danışmanı Podolyak da bu sabah bir Twitter mesajı daha paylaştı, Rusya'nın artık cephe hattında savaşma kabiliyetinin bulunmadığını ancak sivilleri öldürmeye gücünün yettiğini yazdı.

Rusya - Ukrayna haberleri: İntikam saldırısı Kievde peş peşe patlamalar
 

PATLAMA ANI BBC CANLI YAYININDA

Patlama sesleri BBC canlı yayınında da duyuldu. Muhabir Hugo Bachega, canlı yayında Rusya'nın Zaporijya'ya saldırılarını anlatırken önce füze sesi duyuldu, ardından BBC muhabirinin gökyüzüne doğru baktığı görüldü. Birkaç saniye sonra gerçekleşen büyük patlama, BBC muhabirinin koltuğundan inip kadrajdan çıkmasına yol açtı.

Yine Kiev'den bildiren BBC'nin tecrübeli muhabiri Paul Adams ise, Ukrayna'nın başkentinin aylar sonra ilk kez Ruslar tarafından hedef seçildiğini belirtiyor. Adams, füzelerin Kiev'e düşmesinden 90 saniye önce hava savunma sirenlerinin çaldığını da kaydetti.

Rusya - Ukrayna haberleri: İntikam saldırısı Kievde peş peşe patlamalar
 

Rusya, son olarak Kiev'e 26 Haziran tarihinde doğrudan saldırı düzenlemişti.

"Kesinlikle daimi uyarılar" diyen Paul Adams, Kiev'in merkezine düşen füzelerin bir ilk olduğunu ve savaşın başından bu yana ilk kez başkent merkezinin bulunduğunu yazdı.

FÜZELERDEN ÜÇÜ MOLDAVA'NIN ÜSTÜNDEN GEÇTİ

Ukrayna'nın güneybatı komşusu Moldova, Rusya'nın bu sabah ateşlediği füzelerden üçünün kendi hava sahasından geçtiğini açıkladı. Kişinev yönetimi, Rusya Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Rusya - Ukrayna haberleri: İntikam saldırısı Kievde peş peşe patlamalar
 

BELARUS VE RUS ORDUSU BİRLİKTE ALARMA GEÇİRİLDİ

Putin'in Avrupa'daki tek müttefiki olan Belarus lideri Alexander Lukaşenko ise, Rusya ve Belarus ordularının batı sınırında birlikte görev yapmak için seferber edildiğini açıkladı. Rusya ve Belarus'tan birliklerin 'bölgesel bir askeri görev gücü' oluşturacaklarını belirten Lukaşenko, Ukrayna'nın ülkesine saldırmaya hazırlandığını ileri sürdü.

BELGOROD'DA DA PATLAMA

Görgü tanıkları, Rusya-Ukrayna sınırındaki Belgorod şehrinde de patlama olduğunu aktarıyor. Kulakları sağır eden ve pencereleri sallayan patlamanın nedeni henüz bilinmiyor.

 

Kırım Köprüsü'nde patlama: Rusya bağlantısı koptu
İşgalin komutası ‘acımasız’ generalde
Ukrayna ‘köprüleri yaktı’!

 

Kaynak Linki: https://www.milliyet.com.tr/dunya/rusyadan-intikam-saldirisi-kievde-pes-pese-patlamalar-6838472

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Anket

Urundemeti Koltuk modelleri
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150